Zbiór wiedzy na temat tomografii komputerowej

  • admin
  • 17 marca 2022
  • Możliwość komentowania Zbiór wiedzy na temat tomografii komputerowej została wyłączona
  • Wiedza

Komputerowa tomografia z Narodowego Funduszu Zdrowia jest darmowa, jednak trzeba czekać na nią nawet rok. Prywatna wizyta u lekarza oznacza natychmiastową realizację usługi odpłatnie. Czasami bywają takie sytuacje, że tomografia komputerowa musi zostać zrobiona jak najszybciej, dzięki polisie zdrowotnej. Najczęściej w polisie znajduje się badanie tomograficzne. 

Czym jest tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa to badanie obrazowe, które bazuje na promieniowaniu rentgenowskim. Głównym celem tego badania jest diagnoza chorób układu wewnętrznych. Za pomocą takiego badania można wykryć wszelkie stany chorobowe znajdujące się w narzędziach jamy brzusznej, klatce piersiowej czy głowie. 

Bardzo często w ramach tego badania podaje się pacjentowi do wypicia środek kontrastowy, który zmniejsza skalę pochłaniania promieni rentgenowskich. Tomografia komputerowa wykonuje zdjęcia zarówno w technice 2D, jak i 3D. Badanie pomaga potwierdzić lub wykluczyć choroby tj. udar naczyniowy, uraz czaszkowo-mózgowy, choroba Alzheimera, nowotwór, tętniak, zapalenie trzustki czy zakrzepica żył wątrobowych.

Tomografia komputerowa – cena 

Z uwagi na długie wyczekiwanie na badanie na tzw. kasę chorych, mogące trwać nawet rok, to wiele osób decyduje się na wykonanie usługi prywatnie. W zależności od doświadczenia lekarza czy miejsca wykonywania cena za to badanie waha się od 400 do 1000 zł. Należy jednak pamiętać, że to koszt samego badania. Tym samym trzeba jeszcze doliczyć kwotę za wizytę w gabinecie lekarza. Często za wizytę płaci się już obecnie od 250 do 450 zł. 

Na szczęście w internecie istnieje wiele rankomatów, a także porównywarek, które pozwalają wybrać najkorzystniejszą opcję dopasowaną do swoich potrzeb finansowych. Wystarczy wpisać do przeglądarki internetowej hasło „tomografia komputerowa prywatnie cena”, a wyskoczą porównywalne ceny. Warto nie tylko sugerować się samymi cenami, lecz także doświadczeniem lekarza, a także opiniami wcześniejszych pacjentów. Lekarz powinien wcześniej przeprowadzić rozmowę diagnostyczną, a także wykazywać się empatią.